Olejowanie, czyli naturalne SPA dla włosów

Zabieg olejowania znacząco wpływa na kondycję włosów – odżywia je i regeneruje. Aby właściwie przeprowadzić olejowanie włosów, należy przede wszystkim określić porowatość włosów. Dzięki temu jesteśmy w stanie dobrać odpowiedni rodzaj oleju, aby włosy były zadbane i lśniące. Metoda ta jest znana od starożytności – stosowano ją m.in. w Egipcie oraz Indiach. Olejowanie włosów polega na rozprowadzeniu na włosy odpowiedniego oleju. Można go nakładać na same końcówki, od połowy włosów lub także od nasady skóry głowy. Kolejno wykonuje się masaż, nakłada na głowę foliowy czepek oraz owija głowę ręcznikiem aby składniki odżywcze oleju mogły wniknąć w strukturę włosa. Istnieje kilka metod olejowania: na sucho, na mokro lub z dodatkiem odżywki do włosów.

Olejowanie na sucho
Jest to moim zdaniem najprostszy i najbardziej komfortowy sposób aplikacji. Polega na nałożeniu na suche włosy oleju, rozprowadzonego i rozgrzanego wcześniej w dłoniach. Włosy nie powinny być obciążone kosmetykami stylizacyjnymi (lakier, pianka, żel) Pamiętajmy, aby ilość oleju nie była zbyt duża, dostosowana do długości włosów, gęstości itp. w myśl zasady „mniej znaczy więcej”. Po minimum 30 minutach olej należy zmyć z włosów np. poprzez zemulgowanie i umycie włosów delikatnym szamponem i nałożyć na nie odżywkę. Plusami tej metody jest to, że widać, gdzie olej został nałożony na włosach oraz to, że włosy nie są mokre i nic z nich nie ścieka.

Olejowanie na mokro
Metoda ta polega na nałożeniu oleju na mokre, umyte wcześniej włosy. Olejowanie ma mokro poleca się przede wszystkim włosom wymagającym intensywnej regeneracji, odżywienia i nawilżenia. Olej nakładamy bezpośrednio na zwilżone włosy i pozostawiamy na 30-60 minut. Następnie zmywamy olej nakładając na włosy delikatny szampon bez SLS i nakładamy odżywkę.

Olejowanie z odżywką/maską
Dodawanie oleju do odżywki to jedna z form wprowadzenia olejów do pielęgnacji. Nie jest to jednak typowe olejowanie. Taką mieszankę odżywka + olej (od kilku kropli do 2 łyżek w zależności od długości/gęstości włosów) najlepiej pozostawić na włosach do 40 minut.

Zabiegu olejowania nie powinno stosować się częściej niż 1-2 razy w tygodniu, aby nie doprowadzić do przeolejowania, czyli zbytniego obciążenia włosów. Podczas kuracji olejem bardzo istotne jest, aby nie stosować kosmetyków do włosów, które zawierają w swoim składzie silikon. W przeciwnym razie olejowanie nie przyniesie pożądanych efektów. Silikon obkleja włosy powłoką, która uniemożliwia im oddychanie oraz wchłanianie substancji, które są dla włosów wartościowe. Jak odnaleźć silikony w składzie szamponu lub odżywki? Najczęściej to nazwy z końcówką -thicone, np. Cyclomethicone, Dimethicone. W pielęgnacji włosów warto zrezygnować z silikonów na rzecz naturalnej alternatywy. Po zabiegu olejowania dobrze jest pozwolić włosów samoistnie wyschnąć oraz zrezygnować tego dnia ze stylizacji.

Rodzaje i właściwości olejów.
Najwięcej składników odżywczych mają oleje nierafinowane i zimnotłoczone. Oleje nierafinowane zawierają zdecydowanie więcej składników odżywczych, witamin, minerałów, niezbędnych kwasów tłuszczowych i składników antyoksydacyjnych. Oleje tłoczone na zimno w pełni zachowują swoje właściwości odżywcze. Są bogate w nienasycone kwasy tłuszczowe, witaminy oraz fitosterole, które przenikają w głąb włosów, odżywiając je. Olejowanie dodatkowo wspomagane przez masaż głowy zmniejsza wypadanie włosów, przyspiesza wzrost oraz łagodzi stany zapalne. Oleje nie zawierają konserwantów, dzięki temu są w pełni naturalną odżywką.

Najbardziej uniwersalnymi i znanymi olejami są:
• olej kokosowy – odżywia i regeneruje zniszczone końcówki,
• olej rycynowy – wzmacnia struktrę włosa, zapobiega rozdwajaniu końcówek,
• olej ze słodkich migdałów – dedykowany dla matowych i przesuszonych włosów,
• oliwa z oliwek – silnie nawilża, działa antyoksydacyjnie

Olejowanie nie tylko dogłębnie odżywia włosy, ale także chroni strukturę włosa przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych, jak np. wiatr, słońce, klimatyzacja, słona i chlorowana woda.

Aromaterapia? Czemu nie!
Olejki eteryczne, stosowane jako wcierki do skóry głowy, a także dodane (1 -2 krople) do oleju bazowego do olejowania, mogą znacząco wpłynąć na poprawę stanu skóry głowy i włosów. W zależności od typu olejki eteryczne regulują poziom sebum, wzmacniają strukturę włosa, wspomagają leczenie łupieżu lub działają antybakteryjnie. Najlepszymi olejkami do pielęgnacji włosów są: lawendowy, rozmarynowy, tymiankowy, pomarańczowy i z drzewa herbacianego.

Typ włosów a pielęgnacja olejem.
Włos jak cebula – ma warstwy. Ta najbardziej zewnętrzna ma postać keratynowych łusek, które mają różny stopień odchylenia. Im bardziej odchylone od siebie, tym włos bardziej osłabiony i podatny na wszelkie uszkodzenia. Porowatość to nic innego jak stopień odchylenia łuski włosa.

Włosy niskoporowate – posiadają zwartą budowę, są oporne na stylizację. Dłużej schną po umyciu. Często są przeciążone i nie mają objętości. Dodatkowo ten typ włosów może borykać się z nadmiernym przetłuszczaniem lub łupieżem. Łatwo obciążyć je środkami do pielęgnacji, dlatego odradza się stosowanie kosmetyków z bogatym składem oraz silikonów. Dla włosów niskoporowatych najlepsze będą oleje/masła:
• olej kokosowy,
• masło shea,
• masło kakaowe,
• masło mango,
• masło babassu,
• masło kawowe, murumuru, cupuacu

Włosy średnioporowate – łączą charakterystyczne cechy włosów nisko i wysokoporowatych. Mogą się puszyć i elektryzować. Często matowe, osłabione ze skłonnością do rozdwajających się końcówek. Pozbawione blasku i elastyczności. Szybko tracą cząsteczki wody i keratyny. Do olejowania włosów średnioporowatych najlepsze będą oleje:
• oliwa z oliwek,
• olej awokado,
• olej słonecznikowy,
• olej macadamia,
• olej sezamowy,
• olej ze słodkich migdałów,
• olej arganowy,
• olej rycynowy,
• olej rzepakowy,
• olej z pestek śliwki,
• olej rokitnikowy

Włosy wysokoporowate – trudne w pielęgnacji. Często zniszczone, suche i sztywne. Puszą się, elektryzują, są trudne do zdyscyplinowania. Bardzo szybko chłoną wodę oraz odżywki nawilżające, ale też szybko to nawilżenie tracą. Najczęściej są to włosy kręcone lub falowane. Przyczyną wysokiej porowatości włosów jest ich nieodpowiednia pielęgnacja. Dla włosów wysokoporowatych poleca się m.in. oleje:
• olej kukurydziany,
• olej z pachnotki,
• olej sojowy,
• olej lniany,
• olej z pestek dyni,
• olej z orzechów włoskich,
• olej słonecznikowy,
• olej konopny,
• olej z pestek winogron,
• olej z wiesiołka,
• olej z czarnuszki.

Przy wykonywaniu zabiegu zwróć uwagę na:

  1. Przygotowanie – przed aplikacją oleju włosy należy dokładnie rozczesać. Olej nakładamy na czyste włosy bez produktów do stylizacji.
  2. Czas – olej trzymamy minimum 30 minut, maksymalnie do 8 godzin. Nie związuj włosów w ciasny kucyk lub kok.
  3. Szczelnie zawiń głowę foliowym czepkiem i ręcznikiem.
  4. Jeśli masz cienkie włosy nie nakładaj oleju na całej długości.
  5. Rezultat osiągniesz przy regularnym olejowaniu włosów (1-2 razy w ciągu tygodnia całkowicie wystarczy).
  6. Mniej znaczy więcej – nie nakładaj oleju zbyt dużo na włosy. Nakładaj olej na oddzielone wcześniej pasma. Jeśli po zabiegu olejowania, twoja skóra głowy szybciej się przetłuszcza, pojawia się łupież, swędzenie, włosy są posklejane lub suche, należy sięgnąć po inny olej albo zmienić metodę olejowania.
  7. Do zmycia oleju zastosuj szampon bez silikonów. Po zmyciu oleju nie obciążaj włosów produktami do stylizacji. W miare możliwości nie używaj suszarki do włosów.
  8. Stopniowo dojdziesz do wprawy. Dobranie odpowiedniej ilości oleju, metody i czasu pozostawienia go na włosach wpływa na finalny efekt.

Podziel się z najbliższymi!

O AUTORZE

mgr Elżbieta Jurkojć

Terapeuta Spa, dyplomowany masażysta z ponad 10 letnim stażem.Członek World Massage Federation. Specjalizuje się w kosmetyce holistycznej i naturalnych terapiach twarzy i ciała. Autorka licznych publikacji w czasopismach branży Beauty. Właściciel "Holistic Day Spa" w Myślenicach.

ZAPRASZAMY